Meet the 2017 AusMumpreneur Awards finalists

We’re very excited to announce the finalists of the 2017 AusMumpreneur Awards! Click through the title of each category to read more about the finalists.

AUSMUMPRENEUR OF THE YEAR finalists >>
Deborah Brodie, Bop Along Buddies
Irene Patsalides, Mirenesse Cosmetics
Jessica Symes, Symes Group
Kim Vespa, Pinky McKay & Sarah McKay, Boobie Bikkies
Laura Furiosi, Rashoodz Swimwear
Nicole Lamond, Universal Village
Sonia Bestulic, Talking Heads Speech Pathology
Stephanie Wilson, TFI Dentistry

RISING STAR finalists >>
Belinda Jennings, Mum Central
Carmen Garcia, Community Corporate Pty Ltd
Emma Lovell, CoziGo
Hayley Blieden, The Australian Superfood Co
Julia Simmonds, Itchy Baby Co
Kym Foster, Share Shop
Rochelle Courtenay, Share the Dignity
Yasmine Shah, EMA Finance

EMERGING finalists >>
Kara Cook, Cook Legal
Kara Lauder, Kader Boot Co
Natalee Anderson, Fat Burning Women
Rebecca Grainger, MamaHub
Sarah Willmott, Feel Better Box
Sally Miles, UpSwing Australia
Serena Gove, Caring Clothing
Louise Moreland, Honey & Co Club
Tori Daile, The HIIT Factory Northcote

BUSINESS EXCELLENCE* finalists >>
Belinda Agostino, Priscilla Severino, Jade Barnes, Natalie Ettingshausen & Glenda Yee, Ready Set Dance
Caroline Africh, Attipas Australia
Cindy Hobbs, Breastmilk Jewellery ~Heart Infused Keepsakes
Danni Price, My Fit Tribe
Helle Warming, Lucas loves cars
Kaye Waterhouse Vital Beat
Kym Brown, Getaways SA
Mel Jacobs, Sweet Dreams and Goodnight
Rachel Chappell, North Shore Mums
Sarah Greig, Vixen Painting & Decorating

*2 nominees in this category had tied scores

BIG IDEA finalists >>
Brylee Langley, Link Lock Learn
Cath Nolan, Gender Gap Gone
Dee Stearman and Claire Behrmann, SiliMama
Jacqueline Jones, GREATFULNESS®
Katie Westcott, Sass and Babe
Kristina Cornelius, The Simulation Company
Natasha Morgan, My Home Watch

DIGITAL INNOVATION finalists >>
Eva Wintersberger, Tree Hut Village
Jessie Stott, Baby Sleep Guide
Nicole Montgomery, Trusted Surgeons
Roberta Fairbanks, Stylish Kids Austrália
Kristy Morton, Kristy Morton Consulting
Kate Stagg, Parklife Graphics

RETAIL BUSINESS finalists >>
Emilia Cardillo, Royal Rhino
Emma Rayson and Alison Kenna, Alma Custom Designs
Kristy Rigby, Babiators Australia
Rachael Street, Love Her Madly Boutique
Rebecca Lee O’Brien, BRIE Corporate
Stevie Angel & Nadia Tucker, Active Truth

GLOBAL BRAND finalists >>
Dee Stearman, Nibbly Bits
Natalia Michael, No Nasties Makeup
Jasmin Adams, fromZION
Karen McDermott, Serenity Press
Malou Villareal, BABY LOVES SLEEP

HANDMADE BUSINESS finalists >>
Jamin Gillman, Love Jamin Creations
Amy McGlade & Lee-Marie Paxton, Baby Bee Hummingbirds
Anja Letz, Immeryours
Elisa Reeves, ONE.CHEW.THREE
Meredith West, Dough Re Mi
Sarah Textor, Clive Street

SOCIAL IMPACT* finalists >>
Christie Lyons and Lauren Kelly, White Light Universal
Heba Shaheed, The Pelvic Expert
Judith Treanor, Temples and Markets
Kim Oakhill, Helpful Love
Kitsa Yannotis, Emporio Organico
Kylie Lowe, Joining Hands
Lyly Greca, Miei Fiori
Nadia Pessarossi, Tara Costigan Foundation (TCF)
Rachelle Panitz, So Brave
Shaye Woodhouse, Charlee’s Basket
Sonya Karras and Sacha Kaluri, Australian Teenage Expo

*2 nominees in this category had tied scores

REGIONAL BUSINESS finalists >>
Emma Glynn, Expressions Australia
Emma Hall & Kirsty Boyce, Eggplant & Poppy
Joanne Giles, Terrigal Beach Markets, BROWSE
Kate Meade, Victorian Dance Festival
Lisa Thompson, The Apple Of Your Eye
Naomi Arnold, Naomi Arnold
Natasha Woodnutt, Bohmer’s Tree Care
Rylee Venables, Petals and Pinecones
Sheree Spiteri & Kelly Quarrell, SheKan

SERVICE BUSINESS finalists >>
Antoinette Stonham, All About Style
Caroline Walters, Retail Therapy Recruiting
Helen Butler, Helen Joy Butler
Jennifer Teh, Hush Little Baby Early Childhood Music Classes
Kathy Poppeliers, Impact Property Design
Kristal Brown and Helena Duncan, The Holistic Project
Leah Bond, Brisbane Music Studio
Lisa Solomons, 360 PR

SUSTAINABILITY finalists >>
Amanda Delalat, Organics2you
Amanda Healy, Dusty Road Apparel
Narelle McDonald, Healthy Living Spaces
Ruchika Rawat, Roo and Joey
Susanna Heiskanen, Tuutu
Veronica Sherman, Happily Made

WOMEN’S BUSINESS SCHOOL* finalists >>
Aimee Sherriff, The Powerhouse Collective
Ashley Brown, Sosocii
Belinda Gill, Better Than Busy
Jay McClure, The Invaluables Group
Kimberley Colquhoun, Handy Communication
Natalie Roberts-Mazzeo, Miracle Mama
Rachel Golding, Dinner on the Table
Shonelle Gleeson-Willey, Moss Environmental

*2 nominees in this category had tied scores

AUSMUMPRENEUR NETWORK finalists >>
Anasua Roy, Mum Ok Baby Ok
Glenys Rillie, Petite Princess Parlour
Jeanette Lees, Rosy Lees Design
Katharine Rattray, Kat & Fox
Laura Klein, snottynoses.com.au
Lisa Westcott, Tea at Henry’s
Sally Hams, Balance Books

PRODUCTPRENEUR PRODUCT INNOVATION finalists >>
Annaliese Allen, Honeybell Waterwear
Cherie Thompson, Native Secrets
Cinzia Cozzolino, Nutrition Darling
Eileen Calodoukas, Sleepy Bub
Lyndsey Bramble, Mumma’s Little Helpers
Jade Kuhn, ThermoBrush
Jennifer Holland, Throatscope
Nikki McLennan, Lion & Cub Photography
Paulla Taylor, KySienn Accessories
Sara Freeman, ME&MY

RECKON MAKING A DIFFERENCE (non-profit) finalists >>

Abi Gardiner, Mums on the Go Business Network Inc
Aimee Sherriff, The Powerhouse Collective
Nadia Pessarossi ,Tara Costigan Foundation (TCF)
Penny Garvey, Heal For Life WA Inc
Rachelle Panitz So Brave Ltd.
Rochelle Courtenay Share the Dignity
Shaye Woodhouse Charlee’s Basket

CUSTOMER SERVICE* finalists >>

Belinda Agostino, Priscilla Severino, Jade Barnes, Natalie Ettingshausen & Glenda Yee, Ready Set Dance
Cindy Hobbs, Breastmilk Jewellery
Cinzia Cozzolino, Smoothie Bombs
Denise Hertroijs & Diane Whale, Buy My things
Kirsty Boyce & Emma Hall, Eggplant and Poppy
Kristy Rigby, Babiators
Kym Brown, Getaways SA
Laura Klein, Snotty Noses
Rachael Street, Love her Madly Boutique
Rylee Venables, Petals and Pine Cones Designs
Victoria Coster, Credit Fix Solutions

*2 nominees in this category had tied scores

MAKING A DIFFERENCE (business) finalists >>
Christie Lyons & Lauren Kelly, White Light for the Soul
Heba Shaheed, The Pelvic Expert
Jennie Keogh, The Wedding Experts
Julia Simmonds, Itchy Baby Co
Kelly Quarrell & Sheree Spiteri, She Kan
Kylie Lowe, Joining Hands
Lee-Marie Paxton & Amy McGlade, Babybee Hummingbirds
Renee Platt, Platinum Body
Sonya Karras & Sacha Kaluri, Australian Teenage Expo
Veronica Sherman, Happily Made

INFLUENCER finalists >>

Amanda Nicholls, Entertain my tribe
Barbara Bryan, Single Mum, Let’s go Mum
Fiona Blayney, Real+
Gillian Moody, Champagne Cartel
Kim Vespa, Pinky McKay & Sarah McKay, Boobie Bikkies
Lena Wilkinson, Organik Babee
Maya Anderson, House Nerd
Natalie Roberts-Mazzeo, Miracle Mama
Olivia White, House of White
Rachel Chappell, North Shore Mums


Awards-voting-header-